Jump to content
Website Updates and Upgrades are still underway! We don't expect any further downtime, but we thank you for your patience as we restore themes and other elements including the Chatbox.

(Ryan.TT created this Turkish Translation of the VG PR COOP Rules. Special Thanks to =VG= Ryan.TT from the VG Administration!)

Kuralların Uygulanması: Standard Kullanım Prosedürü

Eğer kurallarımızı ihlal edersen, cezalandırılmayı beklersin. Aşağıdaki kuralları adminler, her zaman bu kurallara bağlıdırlar, tarafından uygulattırır. Eğer herhangi bir adminimiz tarafından haksız yere cezalandırıldığınızı düşünüyorsanız, ya da herhangi bir oyuncuyu raporlamak istiyorsanız, buraya yazın: Şikayetler/Niyeti Kötü olan Oyuncuları Raporlamak

TS3 kanallarında ya da oyunda adminler olmadığında, oyundayken !R rapor etme komutunu kullanın. Eğer özel bir rapor yapmak istiyorsanız, MelonMuncherSemlerPDXm823us, ya da BLuDKLoT yazın.

Project Reality Yasak Kaldırma(Unban) Talepleri buraya: PR Yasak Kaldırma Talepleri

 

 

1. Silahlar ve Araçlar ( Assets and Vehicles )

Vasıtaları kullanmak için doğru ekibe girmeniz ya da kurmanız gerekmektedir

Robot(Bot) Araçlar 

Robot(Bot) Vasıtaların Kullanımı = Hileye girer, ki bu kurallara aykırı, o tarz araçların kullanılması gibi: sınırsız mühimmat(ammo), kullanımı çok kolay olan ve herhangi bir kite gerek olmayan. Bu kural geçicidir ta ki bu tür araçlar haritalardan kaldırığı zaman.

*Melon bu bot araçları haritalardan çıkarmaya çalıştılar, fakat çalışmanın çoğu yapılamadı çünkü son gelen güncellemeden dolayı çünkü bütün harita dosyalarını sıfırladı. Bütün yapabileceğimiz oyunun geliştiricini bu olayı çözmelerini, ve bu sırada insanlara bu araçların kullanmamalarını söylemelerini beklemek lazım

Hak iddia etmek ( Claiming )

Mürettebatlı Araçları ilk düzgün kurulan ekip alır. Bu ekip var olduğu sürece, ilgili aracın kullanımı için özel hakkı alırlar. Bütün araçlar mürettebat ya da pilot kiti gerektirir, havan topları hariç.

Araçlar (Jipler/Kamyonetler/Arabalar/Motorsikletler/Botlar) piyade ekipleri tarafından girildiği zaman o araç için hak iddia edebilirler. Ne zaman bir ekip savaş alanında bir araçtan inmişse, diğer ekipler o aracın ilk sahibinden izin almadan kullanamazlar.

Çalmak ( Stealing )

Sana ait olmayan bir aracı/silahı almak.

 • Doğru bir ekipte değil iken bir silah almak.
 • Savaş alanının içerisindeyken sahibi olan bir aracı almak.

İsraf ( Wasting )

Silahların/Araçların suistimal kullanımı ya da kötüye kullanımından dolayı  takımın bundan fayda elde edememesi. Bunlar şu şekildedir:

 • Bilerek silahları/araçları yok etmek.
 • Araçları kalkarken Çarpmak/Yoketmek ya da becerisizlikten dolayı çok kısa kullanımı.
 • Sürekli bir aracı kullanarak ölür durmak ve bu böylece takımın bu aracın desteğine güvenememesi.
 • Araçları ana üssün dışında sahipsiz terk etmek. ( Tankları/ Asker taşıyan zırhlı araçları/ Helikopterleri/.. bırakmak )
 • Araçları özel ulaşım için kullanmak ( mesela herhangi birisi lojistik kamyonunu bayrağa gitmek için kullanması ve orada bırakması ).

Tek Başına Kullanım ( Soloing )

Bütün araçlar ana üssünden çıkmadan önce dolu olmak zorundadırlar. ( Zırhlı Araçlar kurallar dışında ) Tek başına kullanımından dolayı bir aracın kaybı serverdan atılmak demektir.

Zırhlı Araçlar ( Tank, Asker taşıyan Zırhlı Araç[APC], Anti-hava Aracı[AAV] )

Tanklar ana üssünden ayrılmak için komutana/makinalı tüfek yeri için mürettebata ihtiyaç duymazlar, fakat mevcut tüm yerler dolmadan ekip kitlenemez.

Asker taşıyan zırhlı araçlar, IFV ve AAVP vasıtaları, piyade birlikleri desteklemek için başlıca doğrudan ateş araçlarıdır.

Anti-hava aracı yere ağır salıdırı özelliği olmadğından dolayı bu araçlar tek başına kullanılabilirler. (Avenger, Gopher, Gaskin, Stormer, Fennek) Yere ağır saldırı kabiliyeti olan tüm Anti-hava araçları düzgün olarak adam yerleştirilmiş olmak zorundadırlar. (Type 95, Tunguska, Shilka, ZSU-57, M163 Vulcan)

Hava Birimi ( Ulaşım, Yakın Hava Desteği )

Hava birimi baserape(altta bu kural açıklanmıştır) kuralına uymak zorundadırlar. Veterans Gaming'te uçak kullanımının öğrenilmese izin verilmemektedir.

Ulaşım helikopterleri sadece ulaşım ve logistik için kullanılmalıdır, atak birimi değildir. Çağrılmadıkça piyade birliklerin üstünde havada durulmaz ya da yanına inilmez.

 

2. Kendi Adamını Vurmak ( Teamkilling ) 

Bilerek kendi adamını vurmak

Nasıl olursa olsun bilerek kendi takım arkadaşını vurmak yasaktır. Bunlar şu şekildedir:

 • Bilerek takım arkadaşa ateş etmek ve öldürmek
 • Zorunlu takım arkadışını vurmak ( mesela ateş eden otomatik silahlı piyadenin önüne atlamak )
 • El biterkenki takım arkadaşı vurmak

 

3. Ekipler ( Squads )

Ekip İsimleri ( Squad Names )

Herhangi bir hakaret, ırksal hakaretler ya da dini düşmanlıklar içermemelidir. Herhangi bir zamanda, Yöneticiler(adminler) takımınızı dağıtıp ve yeniden adlandırmanızı isteyebilir eğer ekip isminiz rahatsız edici görülür ise. Araçlar için oluşturulmuş ekip isimleri doğru ve kolayca tespit rolleri olmalı.

Mekanize Piyade(Mechanized Infantry):  Piyade birliklerinden kim Asker taşıyan zırhlı aracı kullanmak istiyorsa ekip isimlerine açıkça ' Mech Inf, APC Inf ' ya da yakın bir şey koymak zorundalardır. APC ekibi zırhlı araç için öncelik hak etmeye sahiptir.

Ekibi Kitlemek ( Locking Squad )

Piyade birlikleri ekiplerini kitlemeden önce en az 4 kişiyi bulundurmak zorundadır. Araçlar için oluşturulmuş birlikler işe yarar tüm yerler dolduktan sonra kitleyebilirler.

Araçlar için oluşturulmuş birlikler kitlenebilir eğer o ekibin lideri yavaş yükleyen birisi için bekliyorsa. ( Cobra ile uçmak için birisini bekliyorsa ) Eğer başka bir cobra var ise ekip kitlenemez.

Yinelenen Ekipler ( Duplicating Squads )

Zaten araçlar için atanmış bir ekip olduğundan ikinci bir ekip kurmak, ekibinizin feragtına sebeb olur. Eğer ilk ekip doluysa ve tüm araçlar alınmamışsa(fazla geliyorsa) ikinci bir ekip kurulabilir.

Ekip Yönetimi ( Squad Leading )

 Eğer ekip kurmak istiyorsan ekibini yönetmeye istekli olmalısın. Takım arkadaşını çatışmadan alıp götüren herhangi bir ekip lideri istifa edilmelidir.

 

4. Oyun Bozmak ( Griefing )

Herhangi bir şekilde oyuncuların oyundan keyif almalarını kasten bozmak kurallara karşıdır. Bunlar şu şekildedir:

 • Dost araçları patlatmak
 • Takım arkadaşını öldürmek için mayın koymak
 • Hiçbir taktiksel avantajı olmayan dostların hareketini bilerek kısıtlama (Köprü yıkımı, Dikenli tel yapımı)
 • Sürekli araç silahını ateşlemek ya da ana üssün içinde ateş etmek

 

5. Saygısızlık ( Disrespect )

Irkçılık yapmak hemen yasaklanma(ban) ile sonuçlandırılır.

Dini/Politik düşmanlıklar, aşırı kızgınlık, tacizler ve tehditler sert bir şekilde kınanır.

Adminlere karşı yapılan hakaretler ilk başta oyundan atılmaya ve sonrasında devam edildiği taktirde yasaklanmaya(ban) kadar gider.

 

6. Spam

Sohbet(chat) yerinde ya da mikrofondan Spam yapmak yasaktır. Uyarılırsınız ve devam ederseniz oyundan atılırsınız. Bunu sıklaştırırsanız yasaklanmaya(ban) kadar gider. Elin sonundaki spamlar tölere edilemez ve oyundan atılırsınız.

 

7. Baserape Kuralı

Baserape kuralı hatalı bir sırayla bayraklara saldırma eylemidir. Bu şu şekildedir:

 • İki ya da daha çok bayrağı atlamak
 • Herhangi bir araçtayken bayrağı atlamak
 • Düşmanın ana üssü olan bayrak ele geçirilmeye hazır olmadan saldırmak/ele geçirilmeye hazır olmayan bayraklara saldırmak.
 • Düşman güçlendirme rotalarını yoketmek. ( Örnek: Köprü patlatmak/ Yola dikenli tel çekmek.)
 • Düşman araç doğma yerlerine mayın kurmak
 • Düşman tedarik hatlarına saldırmak ya da ele geçirilmeye çalışılan bayrağın ötesine atak helikopterleriyle ve jetlerle ( CAS'i içeren ) saldırmak

Piyade ekibinde oynarken stratejik amaçlardan ötürü bir bayrağın atlanılmasına izin verilebilir. Eğer ilerleme kaydedilmezse, geri çekilmeniz istenecektir. Örnek olarak:

 • Bayrağı hızlı tempolu oyun sırasında ele geçirmeye hazırlanmak
 • FOB'ları kurmak
 • İlerideki düşman mevzilerini yoketmek ( mevzileri yoketmeye için bir sonraki ele geçirilebilen bayrağın ötesine geçmeye izin verilmez )

Bir bayrağı atlamak " ana düşmanı kamplamak kuralı " geçersiz kılmamalıdır

Havasavar(AA) ve Havasavar-araçları(AAVs) bu kuralın istisnasıdır ve böyle bir zamanda tehdit oluşturabilecekleri şeyleri yokedebilirler.

 

8. Kamplamak (Camping)

Düşmanın doğma yerlerini kamplamak ve düşman ait varlıkları(assets) aynı şekilde  sürekli öldürerek "kill" kasmak yasaktır. Bunlar alttakileri içerir:

 • Düşman varlıklarını(assets) bıçaklamak/kamplamak. Baserape kurallara uyduğu sürece her girişim düşman varlıklarını(assets) yok etmek için yapılmalıdır.
 • Düşman piyade doğma noktalarına saldırmak

Eğer düşman piyade doğma noktaları ele geçirilebilen bayrağın " bayrak ele geçirme yarıçapı (flag capture radius) " içerisinde ise o noktalara saldırılabilir.

 

9. Duman/Sis Bombası ( Smoke )

Karşıdaki bot/bilgisayar(AI) duman/sis bombasının içerisinden görebiliyor. Bunu ne piyadeler ne de araçlar işaretlemenin dışında kullanamazlar.

 

10. Hile | Hata  Hackleme ( Cheats | Glitches | Hacks )

Haksız bir avantaj kullanımı yasaklanma(ban) ile cezalandırılır. Bunlar şu şekildedir:

 • Aimbot(kafaya otomatik nişan alma) kullanımı
 • Wallhack(duvarın diğer kısmını görebilme) kullanımı
 • X-ray(X-ışını) modları
 • Enjektör hileleri (bu Rastgele Erişilebilir Bellek(RAM)'deki değerleri değiştirerek oyun içerisinde hızlı gitme ve teleport olma olanağını sağlar)
 • ...

 

11. Oylama ( Voting )

Herhangi bir başkaldırma(mutiny) ya da serverdan atma oylamasının geçerli bir nedeni olması lazım. Geçerli bir sebeb olmaması durumunda oyunu bozmaktan cezalandırılabilirsin. Oylama sistemini kötüye kullanımından dolayı serverdan atılırsın ve yasaklanırsın(ban).

 

12. Yanlış İddialar & Yalan Beyan ( False Allegations & Misrepresentation ) Yalan Söylemek (Lying)

Eğer başka bir oyuncunun serverdan atılması(kick) ya da yasaklanması(ban) için yalan söylersen, sen yasaklanırsın(ban) onun yerine.

Eğer birisini banlamak için başvurduğun zaman başka bir isim altında kendini tanıtırsan ya da olayı belirtmek için herhangi bir huzur bozucu anlam kullanırsan ya da büyük bir olayı küçültmeye çalırşırsan, bütün Veterans Gaming sunucularından banlanırsın.

 

Currently active, just not fixed into this html page yet -- rule for player names:

On 8/29/2020 at 11:06 AM, =VG= SemlerPDX said:

Use of Nicknames on Website/In-Game:
Names of a borderline inflammatory nature are not allowed.  Players are not discouraged from expressing themselves through their avatar nicknames, but must do so without using names of, or mostly similar to: fascist belligerents from past or current wars, current or former terrorists, anything that could be considered inflammatory, intentionally similar to or mocking other players or admins, religious figures, or anything that seems to attempt to make a statement of a potentially inflammatory nature.

 

×
×
 • Create New...

Important Information

Terms of Use and Privacy Policy